obrázek záhlaví

Kontakt:

CENTRUM   Ženy50
Anenská 10,   Brno
        (4. patro)
(po telefonické domluvě)

Jana Jarušková
728 74 04 49

Věra Pakostová
604 37 55 46

e-mail: info@zeny50.cz


účet: 2632777001/5500

účet: 2100584743/2010PODPORUJÍ   NÁS:

Jihomoravský kraj

Statutární město Brno

Statutární město Brno

Městská část Brno-střed

Annabis

KREATIVNÍ   FOTOGRAFIE ("Cesty k tvůrčímu vyjádření ve fotografii")

(dvouměsíční  kurz  pro  středně  pokročilé  a  pokročilé  fotograf/k/y)

Motto:
"Fotografie je v současnosti vůbec nejpopulárnějším způsobem kreativního vyjadřování na světě."    Michael Freeman

Pro koho je kurz určen?

fotografka Kurz je určen pro pokročilé nebo mírně pokročilé fotografky, např. pro "fotoženky" (absolventky kurzu pro začátečníky "Fotografujeme pro radost"), které by rády společně s ostatními objevovaly a prohlubovaly svoji tvořivost v oblasti fotografie, tedy pro ty z vás, které chtějí od fotografování více než jen prosté zaznamenání skutečnosti.

Jako vybavení stačí jakýkoli digitální fotoaparát s možností manuálního nastavení clony a času, nejlépe zrcadlovka nebo tzv. "bezzrcadlovka", případně i pokročilejší kompaktní fotoaparát, pokud má možnost tohoto nastavení.
Pozn.: Zmíněná možnost nastavení clony a času je pro tento kurz důležitá proto, že bez ní by nebylo možné použít některé tvůrčí postupy (např. podexpozice, experimentování s hloubkou ostrosti, s delšími časy apod.).

Kdy?pátky: 16.2., 23.2., 2.3., 9.3., 16.3., 23.3., 13.4. a 18.5. 2018
Kolikrát?8x a jeden malý sobotní fotovýlet
V době: 15.30 - 18.00 hod.
Kde?Centrum Ženy50, Anenská 10, 4. patro
Cena?1.400,- Kč / členky 1.300,- Kč
Přihláška:za závaznou bereme přihlášku po zaplacení
Počet:maximálně 7 účastnic/účastníků
Lektorka:Alice Prokopová

Úvod, cíl

Kreativita (nebo také tvořivost) je přirozeným projevem života každého člověka. Bylo by mylné se domnívat, že je pouze výsadou některých výjimečných jedinců - umělců, vědců apod. Schopnost odpoutat se od svazující reality, zapojit fantazii a dívat se na svět "dětskýma očima", jiným, než obvyklým - navyklým, běžným - pohledem, tu má v sobě skutečně každý, i ten, kdo si myslí, že tomu tak není :-).

Tvořivost a fotografie je úžasné spojení! Fotografování nám umožňuje nepřeberné množství tvůrčích možností a prostředků. Můžeme si pohrát s kompozicí, se světlem, s kontrastem, perspektivou, s barvou, můžeme nacházet nové souvislosti mezi prvky obrazu, můžeme... atd. atd. Připočtěme k tomu ještě obrovskou výhodu digitálního fotografování, a sice možnost využívat známou a oblíbenou metodu "pokus-omyl" (aniž bychom přitom ničili kvanta filmů a fotopapírů), neboť výsledek našeho experimentování vidíme na displeji okamžitě a v případě, že se nám nelíbí, jej můžeme - prostě a jednoduše - smazat.

Cílem kurzu je pomoci účastníkům na cestě k vlastní kreativitě v oblasti fotografování; konkrétně - seznámit je s některými tvůrčími prostředky a postupy ve fotografii, to vše v přátelském a nekritizujícím prostředí. Účastníci budou taje tvůrčí fotografie poznávat především prostřednictvím vlastní zkušenosti.

Rozvržení

Každé ze setkání bude věnováno jednomu konkrétnímu tvůrčímu prostředku (popř. postupu) ve fotografii. Poté dostanou účastníci malý, motivující a samozřejmě dobře zvládnutelný "domácí fotoúkol/eček" do příštího setkání. Následující setkání vždy začne promítáním, reflexemi a komentováním "fotoúkolů"; kromě užitečné zpětné vazby na vytvořené fotografie jde také o sdílení fotografií - jakožto skvělý způsob prohlubování fotografického vidění. Potom bude uvedeno a probíráno (teoreticky i prakticky) nové téma.

Mezi sedmým a osmým setkáním je záměrně více než měsíční prodleva, aby měli účastníci dostatek času na větší fotoúkol, který si sami zvolí z více námětů - tak, aby byl "šitý na míru", aby účastníka co nejvíce zaujal a bavil. Poslední - květnové - setkání pak bude věnováno výhradně této vlastní fotografické tvorbě účastníků a vybírání fotografií k prezentaci na webu (v případě domluvy je možné i uspořádání výstavy).

Součástí fotokurzu bude též jeden malý sobotní (či nedělní) fotovýlet/workshop, v době od 10 do 15 hod., někdy mezi |5|-tím a |8|-ým setkáním, vše - přesný termín, místo atp. - bude domluveno a upřesněno na základě přání a možností účastníků.

Webové stránky, prezentace

V souvislosti s minulým kurzem "Fotografujeme pro radost" (pro který se vžil název "Školička") vznikly postupně webové stránky www.fotozenky.cz, určené především všem účastníkům kurzů (tedy i účastníkům kurzu "Kreativní fotografie").

Součástí kurzu je i "výstava fotografií účastníků" na těchto stránkách. Po domluvě je možné i uspořádání výstavy.

Lektorka: Alice Prokopová
www.alicepro.cz (fotky)
www.alicepro.cz/ticha_radost.pdf
(přemýšlení o přitažlivosti fotografování)
http://is.muni.cz/osoba/prokopova#cv (CV)


Přihlásit se a platbu prosíme provést předem, a to buď osobně, nebo převodem - čís. účtu: 2632777001/5500.
Přihlášky přijímáme i e-mailem: nfo@zeny50.cz Bližší informace u Jany Jaruškové, mobil 728 740 449.


Zpět

© 2007-2018   Ženy50, z. s.      poslední aktualizace  23. 2. 2018