obrázek záhlaví

Kontakt:

CENTRUM   Ženy50
Anenská 10,   Brno
        (4. patro)
(po telefonické domluvě)

Jana Jarušková
728 74 04 49

Věra Pakostová
604 37 55 46

e-mail: info@zeny50.cz


účet: 2632777001/5500

účet: 2100584743/2010PODPORUJÍ   NÁS:

Jihomoravský kraj

Statutární město Brno

Statutární město Brno

Městská část Brno-střed

Jihlava na raftu    (6. a 7. září 2008)

První zářijový víkend. Teploty překračují tropické třicítky. Ideální počasí pro sjíždění řeky. Pádlo se noří do čisté vody, ve které se míhají pstruzi, na březích tvoří zelenou kulisu mohutné stromy s obnaženými kořeny, modré nebe nad hlavou. Atmosféra, která vás dostane, třebaže sedíte v raftu poprvé.
Trasa je daná: Pravlov - Cvrčovice. Délka 11,5 km. Původně jsme v neděli měli sjíždět Jihlavu v úseku Mohelno - Biskoupky, jenže na poslední chvíli přišla zpráva, že Mohelenská nádrž se odpouštět nebude. Kvůli suchu a opravě mostu v Ivančicích. Zrealizovali jsem tedy dva dny po sobě plán, připravený pouze na sobotu. Vzhledem k tomu, že kromě organizátorů - Jany a Jirky - se celá posádka vyměnila, nikomu to nevadilo.
Raft je gumový. Musí se tedy napumpovat. Že je to pomocí ruční pumpy docela dřina, některé překvapilo. Když bylo plavidlo nachystáno, zbylo pár minut na trénink pádlování na souši. Jak pádlo uchopit, jak vést záběr ve vodě, přitáhnout... Zvolit stranu, na kterou mi to půjde líp a podle toho si sednout v raftu...
Jihlava na raftu A již jdeme k řece. Raft je těžký, ale když ho po trávě spustíme, klouže k vodě sám. Nasednout. Trochu se to kolíbá. Konečně jsme všichni na svých místech! Poslední zamávání doprovodnému vozidlu a vzhůru za dobrodružstvím!
Jihlava na raftu Vplouváme do Přírodního parku Niva Jihlavy. Jedná se o unikátní ukázku toku větší nížinné řeky volně meandrující říčními nánosy. Na okrese Brno-venkov jde o jediné dochované území takového charakteru, v rámci jihomoravského regionu jde o jeden ze tří delších úseků dosud zachovalých toků nížinných řek.
Nálada je výborná, někteří z nás pádlují, jiní vychutnávají kouzlo chvíle.
Jihlava na raftu Na březích je k vidění olše lepkavá, jilm ladní, vaz obecný, různé druhy vrb, babyka obecná, jasan ztepilý, topol bílý, dub letní, lípa malolistá a další. Před naší přítomností prchají o kousek dál a pak zase znovu a znovu ledňáčci, volavky, kačeny, vidíme i dravce, snad se jedná o raroha velkého, nebo silně ohroženého včelojeda lesního, kteří by se zde měli vyskytovat. Na stromě zahlídneme stopy práce bobra, srnka pijící z řeky se před námi dává na útěk.
Jihlava na raftu Jsme zde jen my a řeka - a rybáři. Obeplouváme jejich vlasce, abychom je nezachytili pádly. Na jediném jezu na trase přenášíme raft oklikou. Nechceme plašit ryby. V neděli se na témže místě kolem dědečka - rybáře batolí dvě nahá vnoučátka, chlapec a děvče. Nesměle nám mávají.
Jihlava na raftu A opět voda, stříbrný odraz sluníčka nám háže do očí prasátka. Obnažené břehy s hnízdy ptáků, hluboké tůně a nánosy tvořící mělčiny, na nichž s raftem stěží proplouváme.
Při nedělní plavbě nám v jedné prudké zatáčce, kterou jsme nestihli rychle vypádlovat, vypadla z raftu Maruška, když se snažila nesrazit s vrbičkami. Táňa se srdnatě vrhla pro její odplouvající pádlo a ponořila se do vody až nad prsa. I Maruščiny nahazovačky byly zachráněny. Jen šrám s modřinou na stehně zůstal na památku.
Jihlava na raftu Na několika místech bylo potřeba z raftu vysednout, prohlédnout terén, přetáhnout plavidlo mezi padlými stromy. Těchto pauz bylo využito pro vydechnutí, cigaretu, protažení těla.
Jihlava na raftu Asi 3 km před jezem v Cvrčovicích to byl již olej. Prostřídali jsme se na háčku, aby si výhled z čelní pozice vyzkoušeli i ostatní. A dosavadní háčci si trochu oddechli uprostřed raftu. A pak již jen loď vytáhnout na břeh, očistit od písku, nechat vyschnout, zatímco jsme se občerstvili u sezónního stánku vedle kempu.
Díky Čochtane za dobré počasí, teplou vodu a příjemný zážitek!

Zpět

© 2007-2019   Ženy50, z. s.      poslední aktualizace  22. 3. 2019