obrázek záhlaví

Kontakt:

CENTRUM   Ženy50
Anenská 10,   Brno
        (4. patro)
(po telefonické domluvě)

Jana Jarušková
728 74 04 49

Věra Pakostová
604 37 55 46

e-mail: info@zeny50.cz


účet: 2632777001/5500

účet: 2100584743/2010PODPORUJÍ   NÁS:

Jihomoravský kraj

Statutární město Brno

Statutární město Brno

Městská část Brno-střed

Procházka jarní Pálavou

V sobotu 14. dubna 2007 jsme uspořádali výlet na Pálavu. Protože jsme chtěli zvolit snazší a kratší trasu, rozhodli jsme se pro dojezd do Dolních Věstonic auty.
Pálava Počasí nám opravdu přálo. Modré nebe bez mráčku, teplota dosahovala letních hodnot, někteří z nás přišli přímo v kraťasech. Z Dolních Věstonic jsme se vydali svižnějším tempem na Děvín. Záhy jsme pochopili, že obdobný nápad jako my mělo v tento nádherný den více lidí. Procházeli jsme mezi vinicemi, v jejíchž brázdách se rozlévaly žluté barvy pampelišek. Úměrně se zvětšující se nadmořskou výškou se před námi otevíral výhled na Novomlýnské nádrže a okolí.
Děvín Vstupem do zalesněné části jsme uvítali stín, zpěv ptáků i vůni rozkvetlých kytiček. Již před vrcholem k nám dohéhal zpěv za doprovadu kytary. Posléze jsme se sami mohli zasnít nad romantikou mladého páru, sedícího v rozvalinách Děvína a s výhledem do kraje zpívajícího pro potěchu sobě i nás kolemjdoucích. Připouštím, že většina z nás jim tiše záviděla.

Pálava CHKO Pálava je biosférická rezervace UNESCO od roku 1988. Malebné vápencové skalní útesy, kolem kterých jsme procházeli, jsou druhohorního původu. V jejich dutinách hnízdí vzácný včelojed lesní, který nás vítal alergickým skřehotáním.
Cestou jsme pozorovali v lesních porostech mezi spadlými dřevinami nádherné koberce hluchavky nachové, zahlédli jsme rovněž sasanku pryskyřníkovitou, plicník lékařský, jaterník trojlaločný i další kytičky.
Příjemně unaveni, po sklenici osvěžujícího piva, jsme se vraceli směr Brno.

<Fotografie se zvětší po kliknutí myší.>
Pálava Pálava Pálava
Pálava Pálava Pálava
Pálava Pálava Pálava
Zpět

© 2007-2019   Ženy50, z. s.      poslední aktualizace  22. 3. 2019