obrázek záhlaví

Kontakt:

CENTRUM   Ženy50
Anenská 10,   Brno
        (4. patro)
(po telefonické domluvě)

Jana Jarušková
728 74 04 49

Věra Pakostová
604 37 55 46

e-mail: info@zeny50.cz


účet: 2632777001/5500

účet: 2100584743/2010PODPORUJÍ   NÁS:

Jihomoravský kraj

Statutární město Brno

Statutární město Brno

Městská část Brno-střed

Historie    spolku    Ženy50    2016 - 1. pololetí

KRUŠNÉ  HORY  -  za  horníky  a  za  Ježíškem      (29. 6. - 3. 7.)

z pobytu Na konci června jsme se vydali až na druhý konec naší krásné vlasti. Cestou jsme navštívili nedostavěný gotický kostel v Panenském Týnci, jedno z nejmystičtějších míst u nás. Poté jsme se naobědvali a prošli se královským městem Louny. V pozdním odpoledni jsme se ubytovali v Mariánské u Jáchymova. Další den jsme vyjeli na Klínovec, prošli Božídarské rašeliniště i Ježíškovu cestu a na zpáteční cestě se zastavili v Jáchmově. V pátek jsme se v Německu podívali pod zem do bývalého stříbrného dolu v Annabergu a rozhlédli se z Fichtelbergu, odkud někteří sešli dolů pešky, jiní se svezli lanovkou. V sobotu nás čekal výšlap na Plešivec a poté do Pstruží (mnozí využili lanovku), přejeli jsme do Ostrova, kde jsme kromě pamětihodností velmi ocenili posezení v místní výborné cukrárně. Návštěva zpustlých lázní Kyselka na nás zapůsobila skličujícím dojmem.
V neděli, na zpáteční cestě, jsme absolvovali vynikající komentovanou prohlídku hradu Loket a poté se ještě zastavili v Kadani, dalším malebném městečku v této oblasti.
Do Brna jsme dojeli před sedmou hodinou. Pobytu se zúčastnilo 30 osob (včetně dvou mužů) a autobusem nás bezpečně vozil již známý a oblíbený řidič Michal.
Akci připravila Věra Pakostová a její sestra Helena.

Výlet  do  Rakouska  za  mystickou  krásou  ametystu    (11. 6.)

z výletu Tentokrát jsme zažili o něco adrenalinovější výlet než obvykle, a to díky nevyzpytatelné závadě autobusu, která přerušovala naši jízdu a nutila řidiče jet opravdu pomalu až do Maissau. Poté se autobus "vzpamatoval" a až do Brna jel pěkně, možná i díky tomu, že nás od hranic doprovázel autobus náhradní, který jsme nakonec nepoužili. Nicméně stihli jsme vše, co bylo v plánu. V Ametystovém světě Maissau jsme zavítali do štoly a prohlédli si obnaženou ametystovou žílu, poté jsme objevovali krásu drahých kamenů z celého světa na hodinové prohlídce v Domě drahokamů. Naše další cesta vedla na zámek Rosenburg, kde zrovna probíhala prodejní výstava růží s jarmarkem. Na zpáteční cestě do Brna jsme se ještě zastavili u barokní baziliky Maria Dreieichen a kousek od ní jsme objevili i jeskyni, kde se schovával loupežník Johann Grasel (grázl). Akci připravila Věra Pakostová a zúčastnilo se 49 osob.

Bylinková   poznávací   procházka      (sobota 4. června 2016)

z vycházky Proběhla další odpolední procházku za bylinkami, z Lesné směr Obřany. Naším průvodcem byl Ing. Radim Řehák (zkušený bylinkář, tvůrce bylinkových vín, mastí, krémů i parfémů, pomazánek atd.). Akci organizovala Lenka Rogožanová.

Toulovcovy   Maštale      (27. - 30. května 2016)

z pobytu v Toulovcových Maštalích V poslední květnový prodloužený víkend jsme se vypravily do Toulovcových Maštalí. Autobus nás v pátek zavezl na místo pobytu, do HOTELU A WELLNESS RENOSPOND, který je položen do krásné přírody na okraji vesnice Zderaz. Po ubytování (sešlo se nás 35 žen) jsme se vypravily na komentovanou prohlídku pískovcových sklepních obydlí.
V sobotu následoval pěší výšlap do Toulovcových Maštalí, s prohlídkou pískovcových útvarů. V neděli byl na programu pěší výlet (cca 13 km) do Nových Hradů, kterým se přezdívá "České Versailles".
V pondělí, poslední den našeho pobytu, některé ženy vyrazily do kaňonu Pivnice, ostatní se procházely v okolí hotelu. V 16.00 hod. pro nás přijel autobus a vrátily jsme se v pořádku do Brna. Celý pobyt skvěle naplánovala, trasy promyslela a následně nás vedla Jitka Mžíčková. Počasí nám taky neuvěřitelně přálo, všechny 4 dny bylo příjemně slunečno, pořádný déšť přišel jen chvíli po našem sobotním návratu na hotel, pršelo skoro celou noc, aby nás ráno probudila modrá obloha s bílými beránky a krajina zalitá sluncem.

Koncert ke Dni matek    8. května

z koncertu V neděli 8. května proběhl v pořadí již 9. koncert ke Dni matek, který spolek Ženy50 věnuje ženám jako dárek k tomuto svátku.
V rámci koncertu byli již tradičně oceněni autoři vítězných snímků fotosoutěže Úhel pohledu. Bližší podrobnosti najdete na webu www.uhelpohledu.eu

Královské  město  Znojmo  a  Loucký  klášter            16. 4.

Znojmo, Loucký klášter V sobotu 16. dubna, za slunečného jarního dne, jsme navštívili Znojmo, kde jsme se nejdříve podívali do podzemí a pak prošli městem, s poutavým výkladem naší průvodkyně během téměř dvouhodinové procházky.
Po čase na individuální návštěvu pamětihodností nebo oběd jsme popojeli autobusem do Louckého kláštera, kde nás čekala další zajímavá prohlídka. Jednou z historicky nejcennějších památek Louckého kláštera i České republiky je unikátní románsko-gotická krypta, skrytá v podzemí klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava, kterou jsme si taky prohlédli. A nechyběla ani degustace pěti vzorků vín akciové společnosti Znovín Znojmo. Mnozí z nás si poté zakoupili láhve s vínem, které je nejvíce oslovilo, v přilehlém obchůdku.
Do Brna jsme se vrátili až kolem 19. hodiny. Výletu se zúčastnilo 35 osob.

Cesta   k   vnitřnímu   štěstí      (14. 4.)

z přednášky

 • Co potřebuji k vnitřnímu štěstí?
 • Je vnitřní štěstí jen chvilkový pocit nebo trvalý stav?
 • Můžu jít cestou k vnitřnímu štěstí bez ohledu na vnější svět?

Na tyto otázky jsme hledaly odpovědi společně s  PaedDr. Lenkou Rogožanovou.

Labyrintem   paměti    (seminář)         od 11. 4.

V pondělí 11. dubna byl zahájen další seminář Labyrintem paměti o pěti lekcích (17.00 - 18.00 hod.). Vede Ing. Marcela Cvachová.

Aby   záda   nebolela      (7. 4.)

z přednášky Povídání s fyzioterapeutkou Mgr. Janou Papírníkovou o tom co dělat, aby nás nebolela záda.

Bulletin  Ženy  50+         (duben)

bulletin 2/2016 Začátkem dubna vyšlo druhé číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2016.

Úhel   pohledu    (31. března)

Ve čtvrtek 31. března byl ukončen příjem fotografií do soutěže Úhel pohledu. Obdrželi jsme v obou kategoriích 306 snímků od 45 osob.

Hledání nového těžiště v životě po zlomové události  (31. 3.)

z přednášky Prožila jste léta v pěkném vztahu s druhým člověkem, který teď "odešel" a vy zůstala sama? Cítíte smutek, samotu, prázdnotu..., s nimiž si neumíte poradit, nevíte, jak v životě dál? Věnovala jste péči blízkému člověku, který tu teď již není a vy najednou nevíte, jaký smysl dát svému životu? Jak překonat pocity šedi a prázdnoty, když druhý "odejde", není o koho pečovat, nemáme pro koho žít, odešli jsme do penze a připadáme si nepotřební?
Právě o tom byla přednáška psychiatra MUDr. Ivana Pešky. Zamýšlel se s námi, jak najít v životě po zlomové události nové těžiště.

VELIKONOČNÍ   MALOVÁNÍ       (24. 3.)

Pod vedením Táni Nedvědové proběhlo velikonoční malování, kdy jsme zdobily vyfouklá vajíčka a kreslily na kameny.

Mapy   paměti       (17. 3.)

z přednášky Pod vedením paní Marcely Cvachové, certifikované trenérky paměti, jsme se podívali na to, co je to myšlenková mapa, proč funguje tak dobře, kdy ji můžeme použít, jak postupovat a co všechno k tomu potřebujeme.

Jak   zpevnit   svaly   pánevního   dna       (10. 3.)

z přednášky Co je to pánevní dno a co bychom o něm měly vědět. Proč je důležité jej posilovat a jak? Týká se nás inkontinence?
Cviky na doma i do kanceláře.
Opět skvěle přednášela Mgr. Jana Papírníková, fyzioterapeutka.

Komentovaná   prohlídka   Knihovny   Jiřího   Mahena   (3. 3.)

z prohlídky KJM Komentovanou prohlídku Knihovny Jiřího Mahena, největší veřejné městské knihovny na Moravě a druhé největší v České republice, jsme absolvovali v doprovodu vynikající a nadšené průvodkyně, paní Jany Šubrové, vedoucí Útvaru služeb Ústřední knihovny.
V březnu 2015 knihovna otevřela, po více než roční rekonstrukci, další místnosti, např. z původně nevyužitých půdních prostor byl vybudován nový sál pro kulturně-společenské a vzdělávací akce knihovny s kapacitou cca 100 osob. Vznikl Knihovní klub s možností občerstvení, Zákaznické centrum, nové prostory získal i Family Point.
Měli jsme možnost projít celou knihovnou z nejvyšších pater až dolů a zavítat i do míst, kde se obyčejný návštěvník nedostane.

Zahájení angličtiny pro mírně pokročilé začátečníky    (2. 3.)

Zahájili jsme pokračování kurzu angličtiny pro mírně pokročilé začátečníky (středa 14.30 - 15.45 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Eva Kosmáková.

Zahájení angličtiny pro mírně pokročilé začátečníky    (1. 3.)

Zahájili jsme kurz angličtiny pro mírně pokročilé začátečníky (úterý 17.00 - 18.30 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Mgr. Jitka Havířová.

Labyrintem   paměti    (seminář)         od 29. 2.

ze semináře V pondělí 29. února byl zahájen seminář Labyrintem paměti o pěti lekcích (17.00 - 18.00 hod.). Vede Ing. Marcela Cvachová.

FOTOGRAFUJEME PRO RADOST ("Cesty k fotografii")   od 26. 2.

ze semináře V pátek 26. února 2016 byl zahájen, pod vedením Alice Prokopové, fotografický seminář. Proběhne 8 lekcí, trvajících 2,5 hodiny + jeden malý fotovýlet.

Celá   pravda   o   stárnutí   obličeje    (25. února 2016)

z minipřehlídky Tentokrát místnost na Anenské opravdu "praskala ve švech". Na přednášku Xany Bati přišlo 29 žen. Dozvěděly jsme se:

 • Co prozrazuje náš věk, stereotypy hodnocení a fragmentární pohled.
 • Co je škodlivého na krémech a proč nám nepomáhají zachovat mládí?
 • Ošetření pokožky ultrazvukem: co následuje za efektem dočasného vytažení kůže…
 • Jak ničí kolagenová vlákna foto a lazerové přístroje.
 • Proč je mezoterapie pro fyziologii organizmu bludným kruhem.
 • "Zázračná" kyselina hyaluronová a mýtus o tom, že musíte za každou cenu pokožku hydratovat.
 • Jak botoxové injekce přispívají k urychlenému stárnutí.
 • Jaká je skutečná příčina vzniku vrásek.
 • Co má "za sebou" každá obličejová vráska.
 • Jaký je rozdíl mezi mimickými a žvýkacími svaly.
 • Dva typy stárnutí obličeje podle kostně – lebečních deformací.
 • Který krční obratel naší páteře je nejdůležitější pro zachování krásy a mládí.

Zahájení   kurzů   němčiny      (středa 24. února)

Zahájení kurzů němčiny pro mírně pokročilé a pokročilé, v délce 16ti lekcí.
Mírně pokročilí: 16.00 - 17.30 hod.
Pokročilí: 17.30 - 19.00 hod. Vede Mgr. Jiřina Fialová.

Vzpomínky   na   zašlé   časy    (18. února 2016)

z minipřehlídky Více než 20 žen si přišlo zavzpomínat na dobu svého dětství, spojenou s vůní bábovky, kterou servírovala maminka či babička v bílé zástěře.
Taky jsme se přenesly do minulého století, do let třicátých a čtyřicátých, kdy dámy nevyšly z domu bez klobouku a rukaviček. O svoji sbírku těchto doplňků oblečení se s námi ráda podělila paní Marie Pávková. A nechyběly ani 2 bábovky!

Přijďte se zasmát tak,  jak  jste  se  dosud  nikdy  nesmáli!    (11. února 2016)

z přednášky Další setkání s Aničkou Černou, certifikovanou instruktorkou jógy smíchu. A opravdu jsme se nasmály! Výbuchy veselí 20 žen se nesly celou budovou na Anenské.

Safari  -  neopakovatelná  krása  okamžiku    (4. února 2016)

z přednášky Tučňáky, tuleně, hrochy, antilopy, nosorožce, slony a samozřejmě velké kočky - to vše lze potkat v Jižní Africe a kromě toho ještě spoustu dalších zajímavých věcí. Povídání o Jihoafrické republice a Svazijsku, doplněné fotkami nejen ze safari, pro nás připravila   Věra Pakostová.

PC   kurz  -  tvorba   webových   stránek    (od 2. února 2016)

V úterý 2. února 2016 byl zahájen počítačový kurz, ve kterém se zájemci učí vytvářet webové stránky v redakčním systému inPage. Probíhá od 16.30 do 18.30 hod., ve 4 lekcích. Vede Jana Jarušková.

Pracujeme   na   počítači   s   grafikou    (od 1. února 2016)

V pondělí 1. února 2016 byl zahájen počítačový kurz, ve kterém se zájemci naučí pracovat v grafickém programu GIMP. Probíhá od 16.30 do 18.30 hod., v 10 lekcích. Vede Jana Jarušková.

Seminář   o   finanční   gramotnosti II    (od 18. ledna 2016)

V lednu byl zahájen pokračovací seminář o finanční gramotnosti o pěti lekcích. Vede Gabriela Linhartová.

Bulletin  Ženy  50+         (leden)

bulletin 1/2016 Začátkem ledna vyšlo první číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2016.

© 2007-2019   Ženy50, z. s.      poslední aktualizace  22. 3. 2019