obrázek záhlaví

Kontakt:

CENTRUM   Ženy50
Anenská 10,   Brno
        (4. patro)
(po telefonické domluvě)

Jana Jarušková
728 74 04 49

Věra Pakostová
604 37 55 46

e-mail: info@zeny50.cz


účet: 2632777001/5500

účet: 2100584743/2010PODPORUJÍ   NÁS:

Jihomoravský kraj

Statutární město Brno

Statutární město Brno

Městská část Brno-střed

Historie    spolku    Ženy50    2019 - 1. pololetí


Naše   stromy      (21. března 2019)

Po loňské přednášce o pozoruhodných stromech Austrálie a Oceánie připravil tentokrát   Ing. arch. Karel Březina přednášku o našich stromech.
Bylo to zajímavé povídání o stromech rostoucích především v našich lesích, ale také v naší krajině. Dozvěděli jsme se, jak nejběžnější stromy lehce poznáme, jak a kde rostou, jakého stáří se mohou dožít, jaké velikosti dorůst. Jaký mají na nás vliv. Vyprávění bylo doprovázeno hezkými snímky.

Abeceda  paměti:  Hrátky  s  textem      (od 18. března 2019)

ze semináře Abeceda paměti byl seminář pro všechny nové i staronové zájemce, kteří si chtěli vyzkoušet nebo zopakovat, co je to trénink paměti. V pěti večerních lekcích jsme se zaměřili na některé paměťové techniky (především akronym, akrostich, strategie prvního písmene), metody efektivního čtení a pohráli jsme si i s českým jazykem. Seminářem nás provedla Ing. Marcela Cvachová, certifikovaná trenérka paměti III. st.

Labyrintem   paměti:   Balíček   karet      (od 18. března 2019)

ze semináře Ing. Marcelka Cvachová, certifikovaná trenérka paměti III. st., nás pozvala na další procházku labyrintem paměti. Pro případ, že bychom zabloudili a nudili se při čekání na vysvobození, jsme si s sebou vzali balíček karet - ten posloužil (slovy stejnojmenné písničky) "jako bible, modlitební knížka i kalendář". Labyrinty, bludišti, příběhy a karetními hrami nás provedla Marcelka Cvachová v pěti lekcích semináře.

Sedm  pomocníků  k  získání  dobré  paměti      (11. března 2019)

z přednášky Na přednášce jsme se dozvěděli, na co se zaměřit, aby naše paměť fungovala lépe a radostněji. Pomocníky máme všichni na dosah - představili jsme si je a ukázali si, jak je zapojit, aby pracovali v náš prospěch... Lekcí tréninku paměti nás provázela Ing. Marcela Cvachová, certifikovaná trenérka paměti III. st.

Výstava  kamélií  na  zámku  Rájec  nad  Svitavou  (sobota 9. 3.)

z výletu Od 8. do 17. března 2019 probíhala akce Svátky kamélií - výstava kamélií na státním zámku Rájec nad Svitavou. Výstava se uskutečnila v interiérech rezprezentačního přízemí a zámecké kaple. Letošní téma zavedlo návštěvníky do vánočních, velikonočních, plesových či narozeninových časů a připomenulo jejich tradice ve spojení se zámeckými interiéry, keři a květy kamélií a dašími rostlinami.
V sobotu 9. března jsme se na tuto výstavu vypravili v hojném počtu společně.

URINOTERAPIE   V   DENNÍM   ŽIVOTĚ
aneb   léčba   vlastní   močí      (7. března 2019)

z přednášky Moč je praktická lékárnička uložená v močovém měchýři. Účinné látky, které moč obsahuje, se používají ve farmaceutickém i kosmetickém průmyslu, aniž si toho někdo všimne.

Moč se používá odedávna. Mnohdy to byl jediný dostupný léčebný prostředek. Používala se nejen k léčení, ale i k barvení látek, ke zrání sýrů, na popraskanou kůži, k desinfekci, ke klíčení rostlin a v mnoha dalších oborech.

Moč není pouze odpadní tekutina, která odvádí z těla nepotřebné látky. Pro člověka může být i dobrým pomocníkem při diagnostice vlastního zdravotního stavu.

Vlastnosti a použití moče jsou široké. Moč očišťuje organismus, odstraňuje usazeniny, obnovuje životně důležité orgány a další a další. Pokud se nad touto tekutinou ošklíbáme, ošklíbáme se vlastně sami nad sebou Není třeba hned vnitřní užívání. Zkusme potírání a budeme překvapeni, jak nám brzy zjemní pokožka. Stačí jedno. Vyzkoušet ji. Moč je medicína pro odvážné.

O zkušenostech s urinoterapií nám velmi poutavě přednášela Jiřina Vepřeková.


IMPRODÍLNA      (28. února 2019)

Na Improdílně jsme se seznámili se základními technikami divadelní improvizace, pomocí kterých improvizátoři dokáží vytvořit poutavý příběh na jevišti bez jakékoliv přípravy. Vyzkoušeli jsme si několik praktických cvičení, ve kterých jsme si ukázali, jak vytvořit postavu a jednoduchý příběh. Aktivity, které jsme si pod vedením Pavla Zikmunda vyzkoušeli, byly zábavné, hravé a hodně jsme se při nich nasmáli.

O   PETROHRADU   NA   VLASTNÍ   OČI      (21. února 2019)

z přednášky Mnozí se domnívají, že by bylo záhodno, aby Aurora vystřelila podruhé. Než se tak stane, vydali jsme se na přednášku PhDr. Dany Dolníčkové "O Petrohradu na vlastní očí". Měli jsme možnost prohlédnout si slavný křižník, přes most nad zálivem projít do Zimního paláce a Ermitáže, vydat se po stopách Rasputina kolem nesčetných vodních kanálů a nesčetných mostů a můstků, pro které se tomuto městu říká Benátky severu. Při troše štěstí nás zde mohou zastihnout bílé noci a můžeme ve dvě hodiny nad ránem obdivovat zlaté a barevné kopule pravoslavných chrámů. Když štěstí mít nebudeme, můžeme si dát dobrou večeři za dobrou cenu a než usneme přemýšlet o tom, kolikrát se ještě budeme muset do Petrohradu vrátit, abychom poznali alespoň minimum toho, co kouzelné město na Něvě nabízí.

Angličtina  pro  mírně  pokročilé     (21. února 2019)

Zahájili jsme pokračování kurzu angličtiny pro mírně pokročilé (čtvrtek 16.00 - 17.00 hod.). Délka kurzu je 16 lekcí. Vede Eva Janderová.

Umíme   si   pomáhat   sami   (intuitivní   kresba)      (14. 2.)

z přednášky V rámci dvouhodinového workshopu jsme si vyzkoušely pod vedením zkušené lektorky Květy Franclové terapeutickým vykreslováním uvolňování vztahů, smutků, strachů, bloků i bolestí fyzického těla. Dozvěděly jsme se, jak si můžeme často pomoci sami díky intuitivní kresbě.

Angličtina   pro   pokročilejší      (od 12. 2. 2019)

V úterý 12. února byl zahájen kurz angličtiny pro pokročilejší s lektorkou RNDr. Hanou Podhajskou, Ph.D. Proběhne 16x, délka jedné lekce je 1,5 hod.

Co byste chtěli vědět o Evropské unii a bojíte se zeptat  (7. 2.)

z přednášky Témata přednášky:

  • Co to je Evropská unie, kdo ji tvoří, jak se mě to týká?
  • Co se pro nás změnilo po vstupu ČR do EU?
  • Jak je to s těmi rovnými okurkami, igelitkami nebo s pomazánkovým máslem?
  • Jakým výzvám dnes v Evropě čelíme?
  • Proč existují evropské dotace? Jsou pro ČR přínosné?
  • Odkud se na ně berou peníze?
  • Jak dotace ovlivňují ekonomiku ČR?
  • Jak si ČR a její regiony stojí v rámci EU? Přibližuje se ČR Západu?
  • Budou dotace také po roce 2020?
  • Představení konkrétních již realizovaných, případně připravovaných projektů v regionu, spolufinancovaných z EU.

Přednášely:

Ing. Miroslava Jedličková,
koordinátorka informačních aktivit v Eurocentru Brno
Mgr. Angelika Gergelová,
regionální koordinátorka informačních aktivit o EU, Eurocentrum Brno

Zahájení   kurzů   němčiny      (středa 6. února 2019)

Zahájení kurzů němčiny pro mírně pokročilé a pokročilé, v délce 16ti lekcí.
Mírně pokročilí: 16.00 - 17.30 hod.
Pokročilí: 17.30 - 19.00 hod. Vede Mgr. Jiřina Fialová.

Deset   zamyšlení   nad   životem      (seminář od 9. 10. 2018)

V úterý 8. ledna zahájil své pokračování v roce 2019 šestým zamyšlením desetidílný seminář, který vede psychiatr MUDr. Ivan Peška.

Jednotlivé lekce se vztahují k těmto tématům:
1. zamyšlení: 8 věků života podle E. H. Eriksona
2. zamyšlení: Jak porozumět světu dnešních mladých lidí
3. zamyšlení: Muži x ženy (voda x oheň?)
4. zamyšlení: Krize středního věku, syndrom prázdného hnízda
5. zamyšlení: Lidské závislosti
6. zamyšlení: Matky a dcery, matky a synové
7. zamyšlení: Babička a vnouče, snacha a tchýně
8. zamyšlení: Stáří jako ztráta životního programu?
9. zamyšlení: Alzheimerova nemoc a jiné příčiny demence
10. zamyšlení: Umírání a smrt

Bulletin  Ženy  50+         (leden)

bulletin 1/2019 Začátkem ledna vyšlo první číslo bulletinu Ženy 50+ v roce 2019.

© 2007-2019   Ženy50, z. s.      poslední aktualizace  22. 3. 2019