- Reklama -svět ženy

Při domácím vyučování pomůže i zvonek, radí odbornice

Date:

Share post:

Zavřené školy a školky v důsledku pandemie jsou pro rodiče těžkou zkouškou.

Jak si správně nastavit doma čas na učení a zábavu?

I při domácím vyučování dětí je třeba držet se jistého rozvrhu

Aby motivovaly děti k učení ještě před řádným otevřením škol a zároveň si zachovaly chladnou hlavu, je vhodné držet se denního rozvrhu, navrhnout dětem učení zábavnější formou a myslet i na sebe. Řadí to odborníci z organizace Dětský fond Slovenské republiky, která se věnuje práci s dětmi, mladými dospělými a jejich rodinami.

Plynulé fungování rodiny během dne či týdne je podle nich důležité pro dospělé i děti. Důležité je přesné znění vzájemné dohody s jasně vydiskutovanými podmínkami pro obě strany. Děti totiž berou velmi těžko, pokud z našich dohod polevíme. Paradoxně platí to iv případě, kdy máme pocit, že samotné dítě nás tlačí k jejich porušení, tvrdí léčebná pedagogička Simona Pretzová. Dítě podle ní potřebuje stejně jako při jiných činnostech i při učení mít svůj pravidelný rituál. Když však nastává chaos, může reagovat různě, například i neposlušností, odmítáním povinností a úkolů.

Tím, že děti jsou naučeny ráno chodit do školy, v rozvrhu dne by neměly chybět ranní rituály s tím spojené. Ráno vstaňte, umyjte si zuby, dítě převlečte do školního oblečení. Tepláky či pyžamo nepomáhají při vytváření školní atmosféry doma. Pokud je to možné, najděte oddělený prostor v domácnosti, kde se může dítě učit, doporučuje odbornice. Čas na učení by měl být jasně vymezen, stejně jako rozvrh a čas na svačinu či obědovou přestávku. Pomoci může podle Pretzové i použití zvonku, který naznačí začátek a konec hodiny.

Happy schoolgirl and her classmates e-learning over laptops during a class in the classroom.

Povinné školní úkoly je také dobré vystřídat se zábavnými a naučnými hrami a také je zařadit do denního rozvrhu. Dodává, že díky různým vědeckým a kreativním hrám školáci získávají nové poznatky a poznávají základní principy fyziky, chemie, biologie či techniky. Pro ty nejmenší, kterým chybí školka, jsou skvělé manuální hry či hry pro poznávání barev či tvarů. Stimulují kreativitu a fantazii, podporují logické myšlení a jsou dobrým pomocníkem pro rozvoj trpělivosti či motorických dovedností, s nimiž je spojen i vývoj řeči, radí odbornice.

V těchto časech je pro rodiče také důležité a zdravé pečovat o sebe a myslet i na vlastní potěšení.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak předejít riziku neschopnosti splácet půjčky?

Každý se jednou může dostat do prekérní životní situace a zjistit, že mu finanční rozpočet nevychází ani na...

Mořská sůl je nepostradatelnou pomocnicí

Mořská sůlje neuvěřitelnou pomocnicí nejen mých rodičů, kteří mají zahrádku, na které mají obrovský bazén, který milují nejen...

Nekončící kruh, který svazuje duši s tělem

Chudáci novomanželky museli kdysi snášet ovazování kotníků a zápěstí větvičkami, které byly do sebe důkladně spleteny. Jejich manželé...

Může UV lampa na gelové nehty vést ke melanomu?

Rakovina kůže má velkou výhodu v tom, že ji vidět a jednou měsíčně bychom si měli systematicky sami...