- Reklama -svět ženy

Bazalka dodá jídlu chuť léta! A co ještě? Pomůže při bolestech hlavy

Date:

Share post:

Bazalka je zářivou stálicí mezi kuchyňskými bylinkami – dá se pěstovat na okně či balkoně a na počkání dodá našemu jídlu lahodnou chuť „léta“.

Bazalka je stálicí mezi kuchyňskými bylinkami

Bylina, která obsahuje řadu důležitých vitamínů, minerálů a éterických olejů, dokáže zmírnit bolest, podpořit trávení a snížit stres.

Ať už v podobě pesta či jako součást rajčatové omáčky: bazalka je důležitou součástí italské kuchyně. Zelená bylinka je nejen velmi chutná, ale… Bazalka má také analgetický účinek, zklidní pokožku po bodnutí hmyzem.

Věděli jste, že existuje asi 40 druhů bazalky – thajská bazalka, jemnolistá bazalka, červená bazalka či citrónová bazalka. Bazalka je přirozeně bohatá na živiny. Ve voňavé rostlince se nacházejí vitamíny A, C, D a E, jakož i K. Zvláště pozoruhodný je vitamín A, který hraje důležitou roli pro zdraví očí a pokožky. Vitamin K zase předchází kardiovaskulárním onemocněním. Obsahuje také vitamíny skupiny B, jakož i draslík, vápník, hořčík a železo. V bazalce se nacházejí také cenné rostlinné látky jako polyfenoly.

Bazalka navíc obsahuje řadu éterických olejů, které jí dodávají jedinečnou vůni, která na naše smysly působí přímo opojně.

Bazalka pomáhá při žaludečních křečích a plynatosti – buď žvýkejte listy nebo si uvařte čaj.
Má uklidňující a uvolňující účinky, například při nepokoji, nervozitě, stresu a nespavosti: stačí žvýkat pár lístků.
Působí jako analgetikum na menstruační křeče, migrény a bolesti hlavy a dokonce i artritidu.
Poskytuje pokožce uklidňující účinek po bodnutí hmyzem, přiložte ji na kůži jako obklad.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?  

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou pleť, která může nepříznivě reagovat na ledaco, od nových...

Kroky prevence proti nachlazení

Abychom prožili přechod ze zimního období bez větších zdravotních problémů a nachlazení, měli bychom se řídit následujícími radami: Důsledná...

Průměrné ceny potravin 2013-2022: Česko a Itálie

V roce 2022 inflace přerostla všechny rekordy ve všech státech Evropské unie. Ceny dramaticky stoupají, podražila elektřina i...

Chcete miminko, a tak přemýšlíte, jak otěhotnět rychle? Hlídejte si ovulaci

Dnes bohužel vůbec není nezvyklé, že se páru snažícímu se o početí dítěte i několik měsíců nedaří docílit...