- Reklama -svět ženy

Užíváte léky? Toto musíte vědět! A dodržovat, tvrdí odborník

Date:

Share post:

Pro někoho lze automatický fakt, kterým si je jist už v podstatě odmalička. Pro jiného úplná novinka.

Pravda, zpracované z TASR 21.05.2022 06:00 žena, doktorka, pilulky, léky Foto: SHUTTERSTOCK
Při dávkování je důležitý pokyn lékaře.

Zejména pokud patříte mezi ty, kteří často neužívali pilulky či medikamenty proti konkrétním chorobám, můžete být zmateni dávkováním či dokonce základními pravidly. Ano, zní to možná na první přečtení přímo neuvěřitelně, ale statistiky ukazují, že stále mnoho lidí se při užívání léků neřídí přesnými radami od odborníků. Neuškodí tedy, zopakovat si je.

  1. Pokyny k užívání léků vám poskytuje lékař, případně lékárník

Řiďte se jimi, neměňte dávkování sami od sebe nebo na základě pocitu – například, že vás něco víc bolí, nebo se vám zdá, že první dny lék nezabírá.

  1. Pravidelnost a čas jsou důležité

Odvíjejí se od lékařského pokynu, kdy přesně lék užívat. Při načasování se totiž přihlíží k hladině účinné látky v těle. Každá dávka přípravku obsahuje přesné množství účinné látky, která se vstřebává v určitém časovém intervalu. U některých léků, jako například antiibiotika, je velmi důležité, aby hladina účinné látky v těle byla po celou dobu léčby rovnoměrná. Pokud vám tedy lékař či lékárník řeknou, že pilulku je třeba sníst každých osm hodin, držte se této rady. Nastavte si na mobilním telefonu budík a snažte se konzumovat lék vždy podle pokynů v uvedeném čase.

  1. Důležitý fakt – stravování
Medication in capsules, concept of pharmaceutical business, rise in price of medicines, healthcare in Russia

Je to jeden z klíčových faktorů, zda lék konzumujete před, po nebo během jídla. U různých medikamentů je totiž různý způsob vstřebatelnosti, ale také jde například o to, že některé léky jsou na lačný žaludek poměrně obtížné a je třeba je přijímat vždy raději s trochou jídla. Také je třeba dát pozor na kontraindikace. Některé léky nelze konzumovat společně s mléčnými výrobky či například citrusovými plody, protože mléčné bílkoviny nebo vitamin C mohou negativně ovlivnit jejich účinnost. Na tuto informaci se vždy zeptejte v lékárně nebo ordinaci. Obvykle je však také součástí příbalového letáku.

  1. Alkohol – v žádném případě!

Ne, opravdu není vhodné kombinovat léky s alkoholem. Jakékoli. Přestože u některých z nich platí, že se „vlastně nic nestane“ – faktem je, že taková kombinace je mimořádně zatěžující pro vaše trávení, ledviny a játra. U většiny léků pak alkohol opět snižuje účinnost nebo vstřebatelnost.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak předejít riziku neschopnosti splácet půjčky?

Každý se jednou může dostat do prekérní životní situace a zjistit, že mu finanční rozpočet nevychází ani na...

Mořská sůl je nepostradatelnou pomocnicí

Mořská sůlje neuvěřitelnou pomocnicí nejen mých rodičů, kteří mají zahrádku, na které mají obrovský bazén, který milují nejen...

Nekončící kruh, který svazuje duši s tělem

Chudáci novomanželky museli kdysi snášet ovazování kotníků a zápěstí větvičkami, které byly do sebe důkladně spleteny. Jejich manželé...

Může UV lampa na gelové nehty vést ke melanomu?

Rakovina kůže má velkou výhodu v tom, že ji vidět a jednou měsíčně bychom si měli systematicky sami...