- Reklama -svět ženy

Mladí lidé začali kouřit více, jde o teenagery v rozmezí 13 až 15 let

Date:

Share post:

Počet kuřáků v globálním měřítku se poprvé snížil. V téměř polovině zkoumaných zemí však vědci zaznamenali jejich nárůst mezi teenagery.

Na celém světě je podle autorů zprávy 1,1 miliardy kuřáků a 200 milionů dalších osob, které užívají jiné tabákové výrobky. Tato čísla představují tříprocentní pokles oproti roku 2007, kdy byla míra kuřáků na světě 22,6 procenta. V roce 2019 tato hodnota činila 19,6 procenta.

Naše mládež je silně tabáková. Kolik procent žáků ZŠ denně kouří?
V některých lokalitách však počet kuřáků stále roste. Jedná se zejména o Afriku, východní Středomoří a západní Tichomoří, což může souviset s populačním nárůstem v těchto oblastech.

\“(Tabák) průmysl se zaměřuje na formující se ekonomiky, přičemž může uškodit i více generacím,\“ uvedl profesor veřejného zdravotnictví z Illinoiské univerzity a spoluautor zprávy Jeffrey Drope. V 63 z celkem 135 zkoumaných zemí vědci zaznamenali nárůst užívání tabákových výrobků u teenagerů ve věku 13 až 15 let. Podle zprávy jde o přibližně 50 milionů mladých chlapců a dívek, přičemž autoři upozorňují, že společnost si ještě plně neuvědomila vliv nových výrobků, jako jsou e-cigarety a ochucené tabákové výrobky.

Cigarette packet

Drope přiblížil, že za klesající tendencí užívání tabákových výrobků stojí jejich přísnější kontrola včetně zvýšení daní, ale zároveň upozornil, že mnohé země taková opatření ještě nezavedly.

Ve zprávě se také uvádí, že užívání tabákových výrobků způsobilo v roce 2019 téměř 8,7 milionu úmrtí a hospodářské škody ve výši dvou bilionů dolarů. Zatím je více než polovina těchto úmrtí v rozvinutých zemích, současný trend však naznačuje, že pokud bude spotřeba cigaret narůstat v chudších oblastech, může se to změnit.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak předejít riziku neschopnosti splácet půjčky?

Každý se jednou může dostat do prekérní životní situace a zjistit, že mu finanční rozpočet nevychází ani na...

Mořská sůl je nepostradatelnou pomocnicí

Mořská sůlje neuvěřitelnou pomocnicí nejen mých rodičů, kteří mají zahrádku, na které mají obrovský bazén, který milují nejen...

Nekončící kruh, který svazuje duši s tělem

Chudáci novomanželky museli kdysi snášet ovazování kotníků a zápěstí větvičkami, které byly do sebe důkladně spleteny. Jejich manželé...

Může UV lampa na gelové nehty vést ke melanomu?

Rakovina kůže má velkou výhodu v tom, že ji vidět a jednou měsíčně bychom si měli systematicky sami...