- Reklama -svět ženy

Mladí lidé začali kouřit více, jde o teenagery v rozmezí 13 až 15 let

Date:

Share post:

Počet kuřáků v globálním měřítku se poprvé snížil. V téměř polovině zkoumaných zemí však vědci zaznamenali jejich nárůst mezi teenagery.

Na celém světě je podle autorů zprávy 1,1 miliardy kuřáků a 200 milionů dalších osob, které užívají jiné tabákové výrobky. Tato čísla představují tříprocentní pokles oproti roku 2007, kdy byla míra kuřáků na světě 22,6 procenta. V roce 2019 tato hodnota činila 19,6 procenta.

Naše mládež je silně tabáková. Kolik procent žáků ZŠ denně kouří?
V některých lokalitách však počet kuřáků stále roste. Jedná se zejména o Afriku, východní Středomoří a západní Tichomoří, což může souviset s populačním nárůstem v těchto oblastech.

\“(Tabák) průmysl se zaměřuje na formující se ekonomiky, přičemž může uškodit i více generacím,\“ uvedl profesor veřejného zdravotnictví z Illinoiské univerzity a spoluautor zprávy Jeffrey Drope. V 63 z celkem 135 zkoumaných zemí vědci zaznamenali nárůst užívání tabákových výrobků u teenagerů ve věku 13 až 15 let. Podle zprávy jde o přibližně 50 milionů mladých chlapců a dívek, přičemž autoři upozorňují, že společnost si ještě plně neuvědomila vliv nových výrobků, jako jsou e-cigarety a ochucené tabákové výrobky.

Cigarette packet

Drope přiblížil, že za klesající tendencí užívání tabákových výrobků stojí jejich přísnější kontrola včetně zvýšení daní, ale zároveň upozornil, že mnohé země taková opatření ještě nezavedly.

Ve zprávě se také uvádí, že užívání tabákových výrobků způsobilo v roce 2019 téměř 8,7 milionu úmrtí a hospodářské škody ve výši dvou bilionů dolarů. Zatím je více než polovina těchto úmrtí v rozvinutých zemích, současný trend však naznačuje, že pokud bude spotřeba cigaret narůstat v chudších oblastech, může se to změnit.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?  

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou pleť, která může nepříznivě reagovat na ledaco, od nových...

Kroky prevence proti nachlazení

Abychom prožili přechod ze zimního období bez větších zdravotních problémů a nachlazení, měli bychom se řídit následujícími radami: Důsledná...

Průměrné ceny potravin 2013-2022: Česko a Itálie

V roce 2022 inflace přerostla všechny rekordy ve všech státech Evropské unie. Ceny dramaticky stoupají, podražila elektřina i...

Chcete miminko, a tak přemýšlíte, jak otěhotnět rychle? Hlídejte si ovulaci

Dnes bohužel vůbec není nezvyklé, že se páru snažícímu se o početí dítěte i několik měsíců nedaří docílit...