- Reklama -svět ženy

Křik nic neřeší, ale rozhovor ano

Date:

Share post:

Děti přicházejí do kontaktu s alkoholem již v relativně nízkém věku. Kamarádské partie, internet, ale i vlastní zvědavost je často povzbudí k tomu, že vyzkoušejí zakázané věci. Pro rodiče je opilé dítě noční můrou. A právě v takové chvíli přichází otázka, jak reagovat a jak se zachovat tak, aby si dítě opravdu odneslo ponaučení a nemělo potřebu sklouznout k podobným činům.

Psycholog Matouš Bakyta radí, jak přistupovat k dětem v podobných situacích. Role rodiče je totiž nezastupitelná. „Dítě se v první řadě učí tak, že napodobuje vzory chování, ať už během běžného dne nebo třeba na společenských událostech. Později ho samozřejmě formuje i parta, ale v prvních letech se učí od rodičů,“ říká odborník.

Tipy pro rodiče, jak budovat důvěrný vztah s dítětem a jak řešit situace, kdy se dostane do kontaktu s alkoholem:

Nekřičte

Staré známé pravidlo: „křikem nic nevyřešíš“ má v tomto případě cenu zlata. Je nezbytné být otevřený a povídat si s dítětem klidně. Křik zbytečně vzbuzuje vášně a v dítěti může namísto respektu vzbuzovat despekt.

Rodiče však mohou předcházet podobným situacím a to tím, že budou mluvit o tématu předem. Případně mohou reagovat na podněty v okolí – například pokud na ulici potkají někoho, kdo je viditelně pod vlivem alkoholu, je to prostor k tomu, jak toto téma otevřít – a to v útlém věku, v pubertě to už nemusí fungovat.

Nehádejte se, nevyhrožujte se

Hádky mají obvykle opačný účinek, totéž platí o výhrůžkách. U dětí vzbuzují odpor a konflikt mezi dítětem a rodičem se zbytečně eskaluje. Hádky nikdy nepřinášejí ovoce, právě naopak, v návalu emocí může z úst rodiče či dítěte odeznít i to, co by za běžných okolností nevyslovili.

Vyhněte se trestům

Rodiče někdy dělají chybu, že zákazy řeší až důsledky, ale je lepší jim předcházet – budováním důvěrného vztahu, vlastními hodnotami, porozuměním. Za zákazy je většinou strach z toho, že je dítě součástí partie, na kterou rodič nemá naprosto dosah. Navzdory obavám je vhodnější vytvořit dětem prostor pro komunikaci o tomto tématu, aniž by byly okamžitě kárány nebo trestány.

Pozor na fyzický kontakt

Two college girls relaxing

Vidět dítě v podnapilém stavu není pro rodiče nic příjemného, ​​právě naopak. Navíc, mnozí z nich mají pocit selhání či chyby. Nejdůležitější je zachovat si v takové situaci chladnou hlavu, která dokáže myslet a rozhodovat se. Je důležité si vyhodnotit, v jakém stavu přišlo dítě domů a zda nepotřebuje odbornou pomoc. Rodič by neměl podléhat panice a dítěte se zbytečně dotýkat, neboť může reagovat podrážděně, až agresivně. Zachování rozvahy je na místě.

V případě, že vás téma zajímá nebo se chcete poradit o vlastní zkušenosti s odborníkem, navštivte stránku www.rozumne.cz. Kromě poradny na ní naleznete mnoho užitečných rad, ale také informací o vlivu alkoholu na dítě.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?  

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou pleť, která může nepříznivě reagovat na ledaco, od nových...

Kroky prevence proti nachlazení

Abychom prožili přechod ze zimního období bez větších zdravotních problémů a nachlazení, měli bychom se řídit následujícími radami: Důsledná...

Průměrné ceny potravin 2013-2022: Česko a Itálie

V roce 2022 inflace přerostla všechny rekordy ve všech státech Evropské unie. Ceny dramaticky stoupají, podražila elektřina i...

Chcete miminko, a tak přemýšlíte, jak otěhotnět rychle? Hlídejte si ovulaci

Dnes bohužel vůbec není nezvyklé, že se páru snažícímu se o početí dítěte i několik měsíců nedaří docílit...