- Reklama -svět ženy

Průzkum: Rozdělení prací v domácnosti během pandemie? Ženy dostávají zabrat

Date:

Share post:

Většinu úkolů spojených s prací v domácnosti i během pandemie vykonávaly ženy.

Rozdělení úkolů mezi členy domácnosti se během pandemie nezměnilo.

U více než poloviny lidí (60 procent) se rozdělení úkolů mezi členy domácnosti v důsledku pandemie nového koronaviru nezměnilo. Vyplývá to z průzkumu o každodenním životě lidí na Slovensku v období pandemie onemocnění COVID-19, který realizoval Ústav etnologie a sociální antropologie Slovenské akademie věd (SAV).

Většinu úkolů spojených s prací v domácnosti i během pandemie vykonávaly ženy. Muži ve srovnání se ženami v dotaznících častěji uvedli, že jejich denní režim se nezměnil. Oproti tomu mnohé ženy popsali, že vedle vlastní práce z domova připravovali program pro děti, učili se s nimi, pořizovali domácnost a častěji vařili. Výsledky podle SAV potvrzují předpoklad, že to byly zejména ženy, na kterých ležela zodpovědnost každodenního učení se s dětmi a zvýšené péče o domácnost.

\“Výsledky průzkumu podobně jako výzkumy v zahraničí potvrzují, že největší tlak povinností pociťovali rodiče s dětmi v předškolním a mladším školním věku, kteří se při práci stali ze dne na den učiteli a tvůrčími animátory volného času svých dětí,\“ uvedla Soňa Lutherová z Ústavu etnologie a sociální antropologie SAV. O tom, že se role v rodině přerozdělily, mluvila více než čtvrtina respondentů (26 procent). Pokud však jedni zmiňovali rovnoměrnější rozložení úkolů, druzí naopak právě to, že žena se starala o děti io domácnost ještě více než kdy jindy (17 procent). Rodiče (zejména matky) na mateřské či rodičovské dovolené v porovnání s ostatními respondenty častěji popsali aktuální péči o děti jako nelišící se od jejich života před vypuknutím pandemie. Na druhé straně právě oni spontánně více reflektovali omezení aktivit mimo domov, ale i vyloučení sociálních kontaktů, což nepochybně souviselo s pocitem sociální izolace, kterou lidé na mateřské, respektive rodičovské, dovolené často pociťují.

Little boys are making bed in their room. Shot with Canon R5.

Do závěrečného zpracování údajů bylo zahrnuto 2357 výpovědí a průzkum se uskutečňoval prostřednictvím online dotazníků. Ty byly dostupné od 18. do 26. března, tedy v době, kdy měli lidé čerstvou zkušenost s dobrovolnou či povinnou sociální izolací.

- Reklama -PR články

Další články autora

Jak předejít riziku neschopnosti splácet půjčky?

Každý se jednou může dostat do prekérní životní situace a zjistit, že mu finanční rozpočet nevychází ani na...

Mořská sůl je nepostradatelnou pomocnicí

Mořská sůlje neuvěřitelnou pomocnicí nejen mých rodičů, kteří mají zahrádku, na které mají obrovský bazén, který milují nejen...

Nekončící kruh, který svazuje duši s tělem

Chudáci novomanželky museli kdysi snášet ovazování kotníků a zápěstí větvičkami, které byly do sebe důkladně spleteny. Jejich manželé...

Může UV lampa na gelové nehty vést ke melanomu?

Rakovina kůže má velkou výhodu v tom, že ji vidět a jednou měsíčně bychom si měli systematicky sami...