- Reklama -svět ženy

Průzkum: Rozdělení prací v domácnosti během pandemie? Ženy dostávají zabrat

Date:

Share post:

Většinu úkolů spojených s prací v domácnosti i během pandemie vykonávaly ženy.

Rozdělení úkolů mezi členy domácnosti se během pandemie nezměnilo.

U více než poloviny lidí (60 procent) se rozdělení úkolů mezi členy domácnosti v důsledku pandemie nového koronaviru nezměnilo. Vyplývá to z průzkumu o každodenním životě lidí na Slovensku v období pandemie onemocnění COVID-19, který realizoval Ústav etnologie a sociální antropologie Slovenské akademie věd (SAV).

Většinu úkolů spojených s prací v domácnosti i během pandemie vykonávaly ženy. Muži ve srovnání se ženami v dotaznících častěji uvedli, že jejich denní režim se nezměnil. Oproti tomu mnohé ženy popsali, že vedle vlastní práce z domova připravovali program pro děti, učili se s nimi, pořizovali domácnost a častěji vařili. Výsledky podle SAV potvrzují předpoklad, že to byly zejména ženy, na kterých ležela zodpovědnost každodenního učení se s dětmi a zvýšené péče o domácnost.

\“Výsledky průzkumu podobně jako výzkumy v zahraničí potvrzují, že největší tlak povinností pociťovali rodiče s dětmi v předškolním a mladším školním věku, kteří se při práci stali ze dne na den učiteli a tvůrčími animátory volného času svých dětí,\“ uvedla Soňa Lutherová z Ústavu etnologie a sociální antropologie SAV. O tom, že se role v rodině přerozdělily, mluvila více než čtvrtina respondentů (26 procent). Pokud však jedni zmiňovali rovnoměrnější rozložení úkolů, druzí naopak právě to, že žena se starala o děti io domácnost ještě více než kdy jindy (17 procent). Rodiče (zejména matky) na mateřské či rodičovské dovolené v porovnání s ostatními respondenty častěji popsali aktuální péči o děti jako nelišící se od jejich života před vypuknutím pandemie. Na druhé straně právě oni spontánně více reflektovali omezení aktivit mimo domov, ale i vyloučení sociálních kontaktů, což nepochybně souviselo s pocitem sociální izolace, kterou lidé na mateřské, respektive rodičovské, dovolené často pociťují.

Little boys are making bed in their room. Shot with Canon R5.

Do závěrečného zpracování údajů bylo zahrnuto 2357 výpovědí a průzkum se uskutečňoval prostřednictvím online dotazníků. Ty byly dostupné od 18. do 26. března, tedy v době, kdy měli lidé čerstvou zkušenost s dobrovolnou či povinnou sociální izolací.


Máte rádi pořádek a chcete si práci trochu ulehčit? Podívejte se na nabídku a vyberte si tu nejlepší sušičku prádla přesně pro Vás.


- Reklama -PR články

Další články autora

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?  

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou pleť, která může nepříznivě reagovat na ledaco, od nových...

Kroky prevence proti nachlazení

Abychom prožili přechod ze zimního období bez větších zdravotních problémů a nachlazení, měli bychom se řídit následujícími radami: Důsledná...

Průměrné ceny potravin 2013-2022: Česko a Itálie

V roce 2022 inflace přerostla všechny rekordy ve všech státech Evropské unie. Ceny dramaticky stoupají, podražila elektřina i...

Chcete miminko, a tak přemýšlíte, jak otěhotnět rychle? Hlídejte si ovulaci

Dnes bohužel vůbec není nezvyklé, že se páru snažícímu se o početí dítěte i několik měsíců nedaří docílit...